Ονειρο ήταν και πάει... Η Ελλάδα έκανε τη χειρότερή της εμφάνιση στο φετινό Eurobasket και η μία και μοναδική ήττα που γνώρισε την οδηγεί στο αεροπλάνο της επιστροφής. Η Εθνική έχασε από την γηπεδούχο Γερμανία με 107-96 έμεινε εκτός τελικής 4άδας και φυσικά έχασε μια μοναδική ευκαιρία να κατακτήσει μετάλλιο στη διοργάνωση. Η Ελλάδα έκανε τα πάντα λάθος, σε αντίθεση με τους Γερμανούς που τα έκαναν όλα σωστά και εξασφάλισαν την πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία. Η Εθνική ήταν απογοητευτική στην άμυνα, δεχόταν το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο υπέστη μπλακ άουτ επιθετικά και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον υψηλό ρυθμό του πρώτου μέρους.

Ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου ήταν τρελός... Η Γερμανία έμοιαζε να μην αντιμετωπίζει το παιχνίδι ως προημιτελικό, αλλά το πώς θα... πετάξει βότσαλα στη θάλασσα! Ξεκίνησε τον αγώνα με 5/6 τρίποντα, έβαζε τα πάντα από οποιοδήποτε σημείο του παρκέ και μοιραία βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 14 πόντους. Η Εθνική αιφνιδιάστηκε. Περίμενε μεν τα καλά ποσοστά ευστοχίας των Γερμανών (σ.σ. Είναι από τις πιο εύστοχες ομάδες της διοργάνωσης έξω από τα 6,75μ.), αλλά δεν μπορούσε να φανταστεί ότι στο 20' θα σούταρε με 65% στα τρίποντα. Μοιραία, η Γερμανία κατάφερε να πάει ψηλά το σκορ και η Ελλάδα έπρεπε πάση θυσία να ανταποκριθεί. Η Ελλάδα τα κατάφερε περίφημα στην επίθεση (61π. Στο α' 20λεπτο), αλλά ήταν σαφές πως είχε τεράστιο πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα.

Με εξαίρεση τον εκπληκτικό Γιαννούλη Λαρεντζάκη που άλλαξε τη ροή του αγώνα με 8 κρίσιμους πόντους, 3 εκπληκτικές άμυνες, αλλά και τρία φάουλ, ουδείς άλλος παίκτης της Εθνικής δεν ήταν σταθερός στην αμυντική προσήλωση. Ναι μεν οι Γερμανοί τα έβαζαν από παντού, αλλά η Ελλάδα δεν τους έδωσε δικαιώματα με την αδυναμία να κλείσει σωστά τους παίκτες που σούταραν διαδοχικά από τα 6,75μ. Οσο βέβαια οι Γερμανοί έβαζαν από μακριά, άλλο τόσο η Εθνική έβρισκε λύσεις από κοντά. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο οδηγό στην επίθεση, τον Λαρεντζάκη να δίνει πολύτιμες λύσεις και τον Ντόρσεϊ να «πετάει φωτιές» κατά διαστήματα η Ελλάδα κατάφερε να πετύχει περισσότερους από 60 πόντους σε 20 λεπτά. Κερασάκι στην τούρτα, το απίστευτο buzzer beater του Κώστα Σλούκα στη λήξη του ημιχρόνου, ευστοχώντας από το κέντρο, δίνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (61-57), για πρώτη φορά στην Εθνική μας.

Ηταν σαφές πως η Γερμανία θα έπρεπε να σταματήσει να σουτάρει με 65% από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά δυστυχώς αυτό δεν συνέβη και στο ξεκίνημα του γ' 10λέπτου. Το +4 μετατράπηκε σε -15 με τους Γερμανούς να συνεχίζουν στο ίδιο βιολί και την Ελλάδα να χάνει την επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Ο Γιάννης είχε πολλές δυσκολίες, τα περιφερειακά σουτ ήταν όλα άστοχα στο διάστημα 20'-27', ενώ ακόμη και στις βολές τα ποσοστά ήταν απογοητευτικά για την ελληνική ομάδα. Από την άλλη; Η Γερμανία στο 27' είχε ευστοχήσει σε 15 τρίποντα με το ποσοστό να παραμένει άνω του 60% και το παιχνίδι έφευγε από τα ελληνικά χέρια. Τελευταία λύση, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο Greek Freak πήρε την κατάσταση στα χέρια του, πήρε προσπάθειες ακόμη και τραβηγμένες, αλλά δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς. Η Εθνική μείωσε προσωρινά στους 10 πόντους, αλλά ήταν σαφές από μικρές λεπτομέρειες πως δεν είχε το μομέντουμ του αγώνα. Πήγαινε πιο αργά στο ριμπάουντ, έχανε όλες τις διεκδικούμενες φάσεις, έμοιαζε να μην έχει δυνάμεις να κυνηγήσει στην άμυνα και να βγει στο μακρινό σουτ.

Αποτέλεσμα; Στο τέλος ηττήθηκε με κάτω τα χέρια, είδε τη διαφορά να εκτοξεύεται (100-82) και μοιραία δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Μέχρι το 35΄είχε δεχτεί 100 πόντους (!), αδιανόητο νούμερο βεβαίως για μια ομάδα που φιλοδοξεί να κατακτήσει μετάλλιο. Ετσι, η Εθνική επιστρέφει στην Ελλάδα, ενώ η γηπεδούχος Γερμανία απέκλεισε ένα από τα μεγάλα φαβορί για το χρυσό και πάει φουλ για μετάλλιο. Στα αξιοσημείωτα, η αποβολή του Γιάννη με δύο αντιαθλητικά φάουλ στο 35' του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96