Μενού
  • Α-
  • Α+

Το τέταρτο της χρυσό μετάλλιο στα τελευταία έξι Ευρωμπάσκετ (2009, 2011, 2015) θα διεκδικήσει στον τελικό του Βερολίνου η «εφτάψυχη» Ισπανία. Οι Ίβηρες επιβεβαίωσαν και στην εφετινή διοργάνωση το μπασκετικό DNA τους, παρά τις απουσίες των ηχηρών ονομάτων, έκαμψαν στον ημιτελικό την αντίσταση της «οικοδέσποινας» Γερμανίας με 96-91 και προκρίθηκαν στον τελικό της Κυριακής (18/9), όπου θα αντιμετωπίσουν τη Γαλλία, στη δεύτερη μεταξύ τους «μάχη-τίτλου» στην Ιστορία των Ευρωμπάσκετ (η πρώτη ήταν το 2011 και είχε αναδείξει νικήτρια την Ισπανία).

Στον αντίποδα τα «πάντσερ» θα διεκδικήσουν στον «μικρό τελικό» απέναντι στην Πολωνία (18/9) το πρώτο τους μετάλλιο, μετά το ασημένιο του 2005.

Η Ισπανία μπήκε δυναμικά στο πρώτο 10λεπτο και κυριάρχησε. Μάλιστα, θα ολοκλήρωνε με προβάδισμα έξι πόντων, αλλά το τρίποντο από το… logo του Λο στην λήξη έγραψε το 27-24 υπέρ των παικτών του Σέρτζο Σκαριόλο.

Η Γερμανία αντέδρασε στο δεύτερο 10λεπτο και με επιμέρους σκορ 27-19 πήρε κεφάλι στο σκορ πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο οι διακυμάνσεις του σκορ προϊδέαζαν για ένα ματς θρίλερ κι αυτό συνέβη. Οι άμυνες «έσφιξαν» και η Γερμανία παρέμεινε μπροστά μπαίνοντας στην 4η περίοδο (71-65).

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 71-65, 91-96