Φαίνεται πως η Στοκχόλμη «ταιριάζει» στον Στέφανο Τσιτσιπά. Στα ίδια γήπεδα όπου πριν από τέσσερα χρόνια κατέκτησε τον πρώτο επαγγελματικό τίτλο της καριέρας του ο Έλληνας τενίστας έφτασε ήδη στα προημιτελικά του Όπεν της Στοκχόλμης και ονειρεύεται επανάληψη του θριάμβου του. Για να φτάσει στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης, ωστόσο, χρειάστηκε ένα ματς – θρίλερ απέναντι στον Μαξίμ Κρέσι τον οποίο τελικά κέρδισε με 2 – 0 σετ. Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε δύο τάι μπρέικ για να νικήσει τον Κρέσι με 7-6(5), 7-6(12) ύστερα από δύο ώρες και τρία λεπτά και να προκριθεί στα προημιτελικά του 250αριού τουρνουά.

Εκεί θα παίξει με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Σουηδό, Μίκαελ Ίμερ και του Αμερικανού, Τόμι Πολ, που θα παίξουν το απόγευμα της Πέμπτης (20/10). Το τάι μπρέικ του β' σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Τσιτσιπά να σπαταλά τέσσερα match points στο 6-5, 8-7, 10-9 και 12-11, αλλά και να σώζει τρία set points του Κρέσι στο 6-7, 8-9, 10-11 και τελικά με την 5η ευκαιρία που δημιούργησε να τελειώνει τον αγώνα.