sakkari
Μαρία Σάκκαρη | Associated Press
  • Α-
  • Α+

Η εντυπωσιακή Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Αμερικανίδας Τζέσικα Πεγκούλα με 2-0 (7-6, 7-6) σετ σε 2 ώρες και 11 λεπτά  στην πρεμιέρα της στο WTA Finals στο Τέξας. Το παιχνίδι, πάντως, δεν ειναι και τόσο εύκολο για την ελληνίδα πρωταθλήτρια καθώς σε πολλά σημεία του αγώνα η Αμερικανίδα της έβαλε δύσκολα. Η Σάκαρη πήρε το πρώτο σετ σε 71', με την Πεγκούλα να λυγίζει τελικά στο tie break. Αν και δυσκόλεψε τη Σάκκαρη, σώζοντας δύο set point, η Ελληνίδα τενίστρια «έκλεισε» το σετ, όπως το άρχισε, και το πήρε με 8-6. Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπήκε δυνατά, παίρνοντας τα τρία πρώτα games, όμως η Αμερικανίδα επέστρεψε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, κάνοντας το 3-3 για να οδηγηθεί τελικά και αυτό το σετ στο tie break.

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

Εκεί η Πεγκούλα έβαλε και πάλι δύσκολα στη Σάκκαρη αφού έσωσε δυο match point  και πήγε το ματς στο 6-6. Η ελληνίδα πρωταθλήτρια, ωστόσο, είχε ξανά απαντήσεις και στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη και να ξεκινήσει με το δεξί στο τελευταίο τουρνουά της σεζόν.