Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό τένις, η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε με 2-0 (6-1, 7-5 σε 1 ώρα και 23 λεπτά) την Ελίζ Μέρτενς  και έκανε το 2-1 για την Ελλάδα στη σειρά για τον α’ όμιλο του τουρνουά τένις United Cup που διεξάγεται στο Περθ της Αυστραλίας . Αυτή ήταν η νίκη που χρειαζόταν η χώρας μας και έτσι, ακόμη και να χάσει τα άλλα δύο ματς της ημέρας, υπερτερεί σε τριπλή ισοβαθμία και περνά στην επόμενη φάση όπου περιμένει Κροατία ή Γαλλία.

Η Σάκκαρη ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο παιχνίδι. Εφτασε στο 1-0 με μόλις 4 λάθη έναντι 17 της αντιπάλου της και είχε προβάδισμα με break στο 4-3 του δεύτερου σετ. Το ιατρικό τάιμ άουτ της Μέρτενς την αποσυντόνισε για λίγο καθώς δέχτηκε break και ξαφνικά βρέθηκε να σερβίρει για να μείνει στο σετ,στο 5-4 της Βελγίδας, όμως απάντησε με 11 συνεχόμενους πόντους και με 7-5 έφτασε στην κατάκτηση της νίκης.

Αργότερα, σήμερα (3/1) ο Μιχάλης Περβολαράκης αναμετριέται με τον Ζιζού Μπεργκς στο μονό των ανδρών, ενώ το νωρίτερο στις 07:00 η Μαρία Σάκκαρη θα ενώσει τις δυνάμεις της με τον Στέφανο Τσιτσιπά στο μικτό διπλό όπου θα αντιμετωπίσουν το δίδυμο Ελίζ Μέρτενς-Νταβίντ Γκοφέν.