olympiakos
Χουάνγκ και Μπίελ | Eurokinissi

Μπροστά σε 15.000 οπαδούς του, που κατέκλυσαν τις εξέδρες του Πανθεσσαλικού, ο Ολυμπιακός νίκησε 4-0 τον Βόλο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League και μείωσε στους 7 βαθμούς την απόστασή του από την κορυφή, πιάνοντας στη 2η θέση ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την τρίτη διαδοχική τους νίκη (11-0 γκολ) και πιστοποίησαν την αγωνιστική τους άνοδο με μία πειστική νίκη που συνοδεύτηκε κι από καλή απόδοση.

Από την άλλη, ο Βόλος (5ος, 26β.) διανύει παρατεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος κι αγνοεί τη νίκη εδώ και πέντε αγωνιστικές. Τελευταίο του «τρίποντο» ήταν αυτό επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 για την 12η αγωνιστική, στις 10 Νοεμβρίου του 2022. Εκτοτε μετράει 3 ήττες και 2 ισοπαλίες και μάλιστα χωρίς γκολ.

Εληξε από το ημίχρονο η σεμνή τελετή

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Μπίελ άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι, με τον Χουάνγκ να σημειώνει το 2-0 στο 22' με ένα εξαιρετικό αριστερό σουτ. Το καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο των Πειραιωτών έκλεισε με το γκολ του Μπακαμπού με κεφαλιά στο 45ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις για γκολ, είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 60ό λεπτό με τον Ροντινέι και σφράγισαν την θριαμβευτική τους νίκη με το γκολ του Ελ Αραμπί στο 75'.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Εσκοβάλ (86΄ Σιελής), Πίρινεν, Άλχο, Λούνα, Μπαριέντος, Μεταξάς, Γκάτζι (78΄ Ουές), Ντέλετιτς (86΄ Καρτάλης), Τσιρίνος (65΄ Μεθκίδα), Κούτσιας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσουκ (66΄ Μαρσέλο), Εμβιλά (78΄ Κασάμι), Χουάνγκ, Φορτούνης (71΄ Μασούρας), Μπιελ, Χάμες Ροντρίγκες (67΄ Σαμασέκου), Μπακαμπού (70΄ Ελ Αραμπί)

Ατρόμητος - Ιωνικός 2-0

Ο Ατρόμητος άφησε πίσω του την κακή εμφάνιση και την ήττα στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό κι επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 του Ιωνικού στο γειτονικό ντέρμπι στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League. Κιάρτανσον στο 4' με πέναλτι και Ροτάριου στο 59' με πλασέ ήταν οι σκόρερ των «μπλε», που έπαιζαν με παίκτη περισσότερο από το 2' μετά την αποβολή του Τσιμπσάχ με απευθείας κόκκινη κάρτα! Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για τον Ιωνικό μετά το 1-1 με τον Παναθηναϊκό στις 21/12, με τους Νικαιώτες να βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Μάριτς, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηϊσαίας, Στρούγγης, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (79΄ Οικονομίδης), Έρλινγκμαρκ, Ροτάριου (79΄ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (74΄ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (85΄ Τζοβάρας)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσίμπσαχ, Βαλεριάνος, Μύγας (79΄ Ελευθεριάδης), Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Λοβέρα (29΄ Κάνιας), Σάκιτς, Άοσμαν (55΄ Φαντιγκά), Μάντζης