sakkari
Μαρία Σάκκαρη | Associated Press
  • Α-
  • Α+

Αν και έκανε ένα νευρικό ξεκίνημα το οποίο της στοίχισε το πρώτο σετ του αγώνα, η ψυχωμένη Μαρία Σάκκαρη κατάφερε και έκανε μια επική ανατροπή, κερδίζοντας τελικά την 18χρονη Ρωσίδα (Νο 106 στον κόσμο)  Ντιάνα Σνάιντερ με 2-1 σετ και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Η ρωσίδα έπαιξε άκρως επιθετικά κάτι που φάνηκε να αποσυντονίζει την Σάκκαρη στην αρχή του ματς και κάπως έτσι χάθηκε το πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία της, να ισορροπήσει τον αγώνα και να βάλει δύσκολα στην Ρωσίδα. Αφού ισοφάρισε τον αγώνα, η Μαρία Σάκκαρη είχε μόνο μια δουλειά: Να βγάλει στο τερέν το ταλέντο της.

Και το έκανε. Στο τρίτο σετ στρίμωξε την Ντιάνα Σνάιντερ, έσπασε το σερβίς της αντιπάλου της για να προηγηθεί με 3-1.  Εκεί φάνηκε πως όλα είχαν τελειώσει αν και η 18χρονη δεν παρέδωσε τα «όπλα». Τελικά η Σάκκαρη κατάφερε και έφυγε νικήτρια πετυχαίνοντας μια σπουδαία νίκη που την στέλνει στον τρίτο γύρο του Australian Open όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Τέιχμαν και Ζου.

Τα σετ: 6-3, 5-7 και 3-6