panathinaikos - real madritis
Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης | Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στη Μαδρίτη και απέναντι στη Ρεάλ και δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του στη Euroleague, το οποίο και έχτισε μετά και την επιβλητική νίκη απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας την περασμένη αγωνιστική. Η ήττα που υπέστη το «τριφύλλι» για τη 22η εβδομάδα της διασυλλογικής διοργάνωσης ήταν με 15 πόντους και πιο συγκεκριμένα με 83-68.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε «στραβά» τον αγώνα με τη «Βασίλισσα», καθώς κατάφερε από νωρίς να μείνει πίσω στο σκορ και να κυνηγάει τη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η αστοχία του στα σουτ τον άφησε στάσιμο στους 14 πόντους έναντι των 26 της Ρεάλ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ίδια συνθήκη επικράτησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους πράσινους να συνεχίζουν το σερί της αστοχίας από την περιφέρεια και να κλείνουν το ημίχρονο με 48-30.

Παρά τη φιλόδοξη αρχή στα υπόλοιπα δεκάλεπτα του αγώνα, αλλά και τη μαχητικότητα, που έδειξαν Γκριγκόνις, Λι και Μπέικον οι «Πράσινοι» δεν κατάφεραν ποτέ να μειώσουν τη διαφορά από το -11 και εν συνεχεία να χάσουν με 83-68 από τη δεύτερη στη βαθμολογία Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς – Γκος 6, Κοζέρ 4, Ρούντι 5 (1/5 τρίποντα), Χεζόνια 14 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σέρχιο 3 (1), Ντεκ 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορνελί 8 (1), Ταβάρες 6 (3/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιουλ 3 (1/5 σουτ, 1/2 βολές), Γιαμπουσέλε 16 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Εντιαγιέ, Μούσα 12 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Λι 17 (5/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Παπαγιάννης 8 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Αβδάλας, Μπέικον 11 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος), Γκριγκόνις 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουντάιτις 6 (7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ).