samasekoy
Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός μετά το εκκωφαντικό 6-1 με τον Παναιτωλικό ήταν και πάλι καταιγιστικός και πέρασε άνετα από την έδρα της ουραγού Λαμίας με 3-0 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League, ενώ είχε τρία δοκάρια, αλλά και σωρεία χαμένων ευκαιριών για πολύ μεγαλύτερο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα κλείδωσαν τη νίκη για να έρθει κι ένα τρίτο γκολ λίγα λεπτά πριν το φινάλε.

Ετσι πηγαίνουν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στα ματς-φωτιά που ακολουθούν, αρχής γενομένης με τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη το ερχόμενο Σάββατο για το πρωτάθλημα, και λίγες μέρες μετά στη ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας με την ΑΕΚ.

Οι παίκτες του Μίτσελ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από την αρχή και με εξαίρεση τη φάση που πιάστηκαν στον ύπνο και η Λαμία είχε δοκάρι με τον Τζανδάρη (4') κυριάρχησαν απόλυτα κι έχασαν πολλές ευκαιρίες. Τελικά, άνοιξαν το σκορ με τον Σαμασέκου (44') να σκοράρει ένα πολύ ωραίο γκολ και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, σπάζοντας τον γόρδιο δεσμό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και σκόραρε με τον Μπακαμπού (60') και τον Μπίελ (86'), ο οποίος αντικατέστησε τον Γκάρι Ροντρίγκες που τραυματίστηκε.

Ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας της Λαμίας που αγνοεί τη νίκη εδώ και 17 ματς (12 ήττες-5 ισοπαλίες) έκανε ο Λεωνίδας Βόκολος.

ΛΑΜΙΑ: (Βόκολος)Γκαραβέλης, Αμπαντά, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Στάνκο (64' Σλίβκα), Τζανδάρης (80' Μανούσος), Ρόμανιτς (64'Νούνιες), Τσιλούλης (74' Καραμάνος), Μαρτίνεθ (64' Ντε Βινσέντι) και Βέργος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Μίτσελ) Πασχαλάκης, Ραμόν, Φορτούνης (65' Βαλμπουενά), Σωκράτης Παπασταθόπουλος (64' λ.τρ. Ντόι), Ροντινέι, Μπα, Ινμπόμ Χουάνγκ, Σαμασέκου, Κανός (80' Μασούρας), Γκάρι Ροντρίγκες (7' λ.τρ. Μπιέλ) και Μπακαμπού (80' Αραμπί).