panathinaikos - efes
Παναθηναϊκός - Αναντολού ΕΦΕΣ | Eurokinssi

Σε βαρύ κλίμα λόγω και της εθνικής τραγωδίας, που σημειώθηκε στα Τέμπη μετά και τη σύγκρουση των δύο τρένων, πραγματοποιήθηκε ο αγώνας του Παναθηναϊκού με την Αναντολού Εφές, στο πλαίσιο της 26ης εβδομάδας της Euroleague. Το «τριφύλλι» γνώρισε την ήττα από την νυν πρωταθλήτρια Ευρώπης με 82-87 παρά την πολύ θετική του εμφάνιση απέναντι στην ομάδα του Αταμάν. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές για τους Πράσινους, καθώς πήρε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 21-18, παίζοντας τρομερή άμυνα, καθώς κράτησε κάτω από τους 20 πόντους μία από τις καλύτερες επιθέσεις της διοργάνωσης. Η καλή εμφάνιση διατηρήθηκε και στη δεύτερη περίοδο, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 40-43. Στο β' ημίχρονο η Εφές εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική, καταφέρνοντας να πάρει μία απόσταση αναπνοής από τον Παναθηναϊκό με 54-64, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα έναντι του Παναθηναϊκού και του οποίου επικράτησε με 82-87.

Ο αγώνας είχε πολύ βαρύ κλίμα, γεγονός που αποτυπώθηκε και στα πανό που «κρέμασαν» οι φίλοι του Παναθηναϊκού. Μεταξύ άλλων, με τα πανό τους άσκησαν κριτική στην Euroleague, την οποία και κατηγορούν ότι αντί να ακυρώσει το παιχνίδι, λόγω του τριήμερου εθνικού πένθους που προκηρύχθηκε λόγω της σύγκρουσης, πραγματοποίησε κανονικά την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-43, 54-64, 82-87

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 3, Λι 19 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές), Παπαγιάννης 4 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 6 (0/3 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 3, Τόμας 8 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπέικον 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές), Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 23 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Μαντζούκας 5 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 13 (3/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπομπουά 4, Σίνγκλετον 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 16 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκαζί 2, Κλάιμπερν 24 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πλάις 4, Εμπαγιέ 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζίζιτς 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντάνστον 1.