antetokoynmpo
Ap Photos

Οι Σίξερς διέκοψαν το μεγάλο νικηφόρο σερί των Μπακς όμως μέσα σε λίγες ώρες τα «Ελάφια» επέστρεψαν στις νίκες βάζοντας πλώρη για νέο σερί. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να τελείώνει «τριπλός» το παιχνίδι (23π., 10ριμπ., 13ασ.) πέρασαν από την Γουάσινγκτον με 117-111 κόντρα στους Γουίζαρντς. Πλέον οι Μπακς σε συνδυασμό και με την ήττα των Σέλτικς, είναι στην κορυφή της Ανατολής με 46-18, με την ομάδα της Βοστώνης να ακολουθεί με 45-20 και τους Σίξερς με 41-22.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε 36 λεπτά και σε αυτό το διάστημα μέτρησε 23 πόντους με 6/12 δίποντα, 11/15 βολές, 10 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 τάπες και 3 λάθη. Παίκτης-κλειδί για τον Μπουντενχόλζερ αποδείχθηκε ο Τζεβόν Κάρτερ, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έχοντας μείνει μόλις 22 λεπτά στο παρκέ τελείωσε το ματς με 20 πόντους. Οι γηπεδούχοι που πάλεψαν ως το τέλος για τη νίκη είχαν καλή βραδιά τους Μπράντλεϊ Μπιλ (33π., 15/27 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ) και Κρίσταπς Πορζίνγκις (24π., 13ριμπ., 5ασ.).