papagiannis
Παναθηναϊκός - Μπάγερν | Eurokinissi
  • Α-
  • Α+

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Παναθηναϊκό που επικράτησε στην έδρα του με 86-76 της Μπάγερν Μονάχου για την 31η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει την καλύτερη ευρωπαϊκή του εμφάνιση με τα πράσινα. Ο διεθνής σέντερ τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους δίχως να χάσει σουτ (7/7 διπ., 3/3τριπ., 1/1β.), 11 ριμπάουντ και 3 τάπες, ενώ καλό ματς έκανε και Πάρις Λι ο οποίος είχε και εκείνος από την πλευρά του double double με 10 πόντους και 11 ασίστ.

Τρεις ημέρες πριν από το νέο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ την ερχόμενη Παρασκευή, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη ψυχολογίας που χρειαζόταν καθώς βαθμολογικά δεν έχει να κυνηγήσει πλέον κάτι μέχρι και το φινάλε της regular season.

Παρά το καλό ξεκίνημα των Γερμανών, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με προβάδισμα 48-43. Συνέχισε μάλιστα ακόμη καλύτερα στην τρίτη περίοδο ανεβάζοντας κι άλλο το προβάδισμά του (71-54), με τη γερμανική ομάδα ωστόσο να ροκανίζει τη διαφορά στο τέταρρο δεκάλεπτο και να προστατεύει τη διαφορά με την οποία είχε νικήσει στο Μόναχο, έχοντας έτσι πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 10 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 11 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 24 (10/10 σουτ, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5 (1/4 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12 (3/5 τρίποντα), Μπέικον 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (1), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 5.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουόλντεν 8 (2), Σίλι 9 (0/4 τρίποντα), Γκιφάι 7 (3 ριμπάουντ), Μπόνγκα 5 (1), Λούτσιτς 6 (6 ριμπάουντ), Ομπστ 12 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Τσίπσερ 3 (1), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι, Τσίταμ 11 (7 ριμπάουντ).