tsitsipas
Στέφανος Τσιτσιπάς | Associated Press

Κάποιες φορές δεν είναι κακό να παραδέχεσαι πως ο αντίπαλός σου είναι κατά πολύ ανώτερος. Και αυτό συμβαίνει ανάμεσα στον Κάρλος Αλκαράθ και τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο ισπανός τενίστας έστησε πάρτι απέναντι στον Έλληνα πρωταθλητή, μετάτρεψε το «ντέρμπι» σε περίπατο και με 3-0 σετ προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Roland Garros όπου θα αναμετρηθεί με τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο 20χρονος από τη Μούρθια νίκησε τον Στέφανο Τσιτσιπά με 6-2, 6-1, 7-6(5) και πέρασε για πρώτη φορά στα ημιτελικά του Roland Garros, στην προσπάθεια να φθάσει στο 2ο Slam της καριέρας του, μετά το περσινό US Open. Αντίθετα, ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε για 5η φορά από το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, χωρίς να βρίσκει λύσεις ή να βγάζει αντίδραση μέχρι και το 5-2 του 3ου σετ. Εκεί το σετ πήγε να αλλάξει, ο Τσιτσιπάς το πήγε στο tie break, όμως και πάλι ο Αλκαράθ δεν παιζόταν και έστω με το 6o match ball έφθασε στο 3-0, έπειτα από δύο ώρες και 12 λεπτά.

Ο Αλκαράθ τελείωσε το παιχνίδι με εντυπωσιακά ποσοστά. Είχε 77% κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο σερβίς του και 65% από το δεύτερο. Επιπλέον είχε 20 αβίαστα λάθη έναντι 30 του Τσιτσιπά, ενώ μέτρησε και 36 winners, με τον Στέφανο να έχει 21. Σημαντικό στατιστικό που δείχνει τη βελτίωση του κορυφαίου Έλληνα τενίστα στο τρίτο σετ ήταν ότι είχε πάνω από 60% περασμένα πρώτα σερβίς, ενώ στο υπόλοιπο ματς έπαιζε κοντά στο 50%.