araouxo
ΑΕΚ - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-2 | Eurokinissi
  • Α-
  • Α+

Η ΑΕΚ έφερε τα πάνω κάτω στη Νέα Φιλαδέλφεια, βρέθηκε να χάνει με 2-0 λίγο πριν από το φινάλε όμως με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, από τον Αραούχο και τον Βίντα έκανε την απόλυτη ανατροπή, ισοφάρισε σε 2-2 και -σε συνδυασμό με το 1-2 της Κροατίας- πανηγύρισε την πρόκριση στα προκριματικά του Champions League!

Σε μία αναμέτρηση ιδιαίτερα φορτισμένη λόγω της δολοφονίας του Μιχάλη Κατσουρή -η οικογένειά του βρισκόταν στις εξέδρες- η ΑΕΚ κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να βρεθεί από την «κόλαση στον παράδεισο». Τα δύο γκολ των Κροατών, στις καθυστερήσεις τους πρώτου μέρους με τον Σούταλο και στο 65' με τον Λιούμπιτσιτς, έδιναν το εισιτήριο πρόκρισης στους Κροάτες που έβλεπαν να τελειώνει το 90λεπτο και να έχουν αγκαλιά τη νίκη-ανατροπή.

Ανατροπή, όντως έγινε, μόνο που είχε χρώμα κιτρινόμαυρο. Στις καθυστερήσεις, ωστόσο, η ΑΕΚ πέτυχε μια επική μια αδιανόητη, μια μυθική ανατροπή! Αρχικά ο Αραούχο στο 90+2' με ένα ξερό σουτ μετά από κόρνερ κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Λιβάκοβιτς ισοφαρίζοντας το συνολικό σκορ και μετά έγινε ο... χαμός!

Με τη βοήθεια του VAR σε χέρι του Λιούμπιτσιτς μετά από κατέβασμα του Αραούχο με το στήθος, ο Έσκας έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Λιβάι νικήθηκε από τον Λιβάκοβιτς στο πέναλτι, αλλά ο Βίντα που ακολούθησε -στο 90+9'- τη φάση με κεφαλιά έκανε το 2-2 και έστειλε την ΑΕΚ στα play-offs του Champions League με τη Νέα Φιλαδέλφεια να δονείται!

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (67' Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (76' Μάνταλος), Πινέδα (76' Γαλανόπουλος), Άμραμπατ (67' Ελίασον), Τσούμπερ (67' Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Ιγκόρ Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς, Λιούμπιτσιτς, Σούταλο, Ριστόφσκι, Μοχαράμι, Μίσιτς, Μπούλατ, Μιχαϊλιτσένκο, Ιβανούσετς, Σπίκιτς (86' Μάριν), Πέτκοβιτς

Ακολουθήστε το Reader.gr στα Google News για να είστε πάντα ενημερωμένοι για όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.