mundobasket-ethniki ellados-nea zilandia
Εθνική Ελλάδος - Νέα Ζηλανδία | Associated Press

Παρά τον νωθρό της ξεκίνημα στον αγώνα-τελικό με τη Νέα Ζηλανδία στη φάση των ομίλων του Mundobasket 2023, η Εθνική Ομάδα Μπάσκετ κατάφερε με ένα «ξέσπασμα» στην τέταρτη περίοδο να πάρει τη νίκη με 83-74 και να προκριθεί στη φάση των «16».

Στην επόμενη φάση των ομίλων θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία των Βαλαντσιούνας και Γκριγκόνις, μεταξύ άλλων, και το Μαυροβούνιο, όπου θα κυνηγήσει την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, που πραγματοποιείται στα παρκέ των Φιλιππίνων, της Ινδονησίας και της Ιαπωνίας.

Ο αγώνας

Ο αγώνας είχε χαρακτηριστικά ντέρμπι από την αρχή της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι μέχρι το 4ο λεπτό της αναμέτρηση, όταν η Νέα Ζηλανδία πήρε διαφορά με τρεις πόντους (7-10). Τα συνεχή λάθη, σε συνδυασμό με την αστοχία της επίσημης αγαπημένης δεν της επέτρεψε να πάρει το προβάδισμα κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, η οποία έληξε με σκορ 15-20.

Ένα αυστηρό «αμυντικό» παιχνίδι, ενδεικτικό του τι διακυβευόταν καθώς οι ομάδες είχαν από μία νίκη και μία ήττα στον όμιλό τους, και η νίκη θα «μεταφραζόταν» ως πρόκριση στην επόμενη φάση. Η δεύτερη περίοδος, δυστυχώς, ξεκίνησε όπως η πρώτη για την Ελλάδα, η οποία έβλεπε να μην μπαίνουν τα σουτ της. Παρά τις φιλότιμες αμυντικές προσπάθειες, η Νέα Ζηλανδία έφτασε να έχει προβάδισμα μέχρι και 15 πόντων, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με το επιμέρους σκορ να βρίσκεται στο 32-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μπήκε με διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο, και με ένα επιμέρους σερί 6 πόντων κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο - 5 και πιο συγκεκριμένα στο 38-43. Η Νέα Ζηλανδία, ωστόσο, δεν... πτοήθηκε και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στο + 4 στο τέλος της γ' περιόδου (50-54). Η τέταρτη και πιο κρίσιμη περίοδος έβγαλε έναν «ψυχωμένο εαυτό» στην επίσημη αγαπημένη, η οποία σε 2 λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα (54-54).

Η ενέργεια του Θανάση Αντετοκούνμπο, μαζί με την αστοχία της Νέας Ζηλανδίας (σ.σ. προερχόμενη από τις καλές άμυνες της εθνικής), έδωσαν ένα μπουστ αυτοπεποίθησης στην ομάδα, η οποία έφτασε να προηγείται με double score στο 36ο λεπτό (73-64). Η αναμέτρηση έληξε με την ομάδα να διατηρεί το προβάδισμα ασφαλείας και να κλείνει την αναμέτρηση με σκορ 83-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα)