aek ajax
Το γκολ του Βίντα για την ΑΕΚ | Eurokinissi
  • Α-
  • Α+

Τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 1-1 πήρε απόψε (05/10) η ΑΕΚ απέναντι στον Άγιαξ στη Νέα Φιλαδέλφεια, σε ένα ματς που η ομάδα του Αλμέιδα θα μπορούσε και τη νίκη.

Σε συνδυασμό με το ισόπαλο 2-2 στο άλλο ματς του ομίλου Μαρσέιγ - Μπράιτον, κρατά τους «κιτρινόμαυρους» στην κορυφή του ομίλου με 4 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέργκβαϊν στο 30ο λεπτό, μετά από σπρώξιμο που καταλόγισε ο διαιτητής στον ίδιο παίκτη από τον Πινέδα.

Η «Ένωση» ισοφάρισε στο 74' όταν μετά από σέντρα του Άμραμπατ, ο Βίντα με κεφαλιά έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο 90ο λεπτό, όταν ο Γιόνσον δεν μπόρεσε να νικήσει σε ανεπανάληπτο τετ α τετ τον τερματοφύλακα του «Αίαντα».