lesort
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ/EUROKINISSI

Στον τελικό της EuroLeague προκρίθηκε εμφατικά ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε με 73 -57 της Φενέρμπαχτσε στην Uber Arena του Βερολίνου, στον πρώτο ημιτελικό του Final Four.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπαιξε άμυνα που έσπαγε κόκκαλα, ενώ παράλληλα πήρε σωστές και ψύχραιμες αποφάσεις στο επιθετικό κομμάτι.

Ο Παναθηναϊκός θα διεκδικήσει το έβδομο ευρωπαϊκό του τρόπαιο την προσεχή Κυριακή στις 21:00. Να σημειωθεί ότι οι πράσινοι επιστρέφουν σε τελικό της EuroLeague μετά από 13 χρόνια.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε: Τα στιγμιότυπα

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος των πράσινων, που κράτησαν το προβάδισμα από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν ο Ματίας Λεσόρ με double-double (17π., 10ρ.).

Εξαιρετικός ήταν και ο Κέντρικ Ναν που σημείωσε 14 πόντους, όπως επίσης και ο Τζέριαν Γκραντ (13 π.).

Ο Παναθηναϊκός άρχισε εκρηκτικά το ματς με σερί 12-0 και προηγήθηκε 22-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ωστόσο, με τον Χέις Ντέιβις η Φενέρ το πάλεψε, επέστρεψε στο ματς και έφτασε στην εκπνοή του ημιχρόνου σε απόσταση αναπνοής (38-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν κράτησαν το προβάδισμα, άντεξαν στην πίεση και ανταποκρίθηκαν στην πίεση του ματς.

Το προβάδισμα με 56-50 κόντρα στους Τούρκους, στο φινάλε της τρίτης περιόδου, δεν ήταν ενδεικτικό της εικόνας, κάτι που έμελλε να αλλάξει αμέσως.

Ο Παναθηναϊκός τα έκανε όλα σωστά στο τελευταίο 10λεπτο, συνέχισε να παίζει συγκλονιστική άμυνα και έριξε στο καναβάτσο την ομάδα του Γιασικεβίτσιους με 73-57.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5, Σλούκας 4, Παπαπέτρου 9 (1), Γκραντ 13, Ναν 14, Λεσόρ 17, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (3 ασίστ), Χουάντσο 3 (1), Μήτογλου 2.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι, Γουίλμπεκιν 2, Σανλί 7 (1), Παπαγιάννης 3 (1), Χέιζ-Ντέιβις 14, Μπιμπέροβιτς 4, Πιερ, Γκούντουριτς 10 (2/6 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 , Καλάθης 5, Σέστινα 10 (2).

«Παίξαμε πολύ καλά στην άμυνα, ήμασταν ακόμα καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και σταματήσαμε τα ατού τους. Είμαστε η καλύτερη άμυνα της λίγκας, αυτό είναι το κλειδί. Βγάλαμε τα πλέι μας και κάναμε αυτό που κάνουμε όλη τη χρονιά», τόνισε ο MVP του αγώνα, Ματίας Λεσόρ, μετά τη λήξη του ματς.