athlitria
Instagram

Η Τίφανι Τόμας, 46 ετών, που γεννήθηκε άνδρας, τερμάτισε τον ποδηλατικό αγώνα Randall’s Island Crit στην κορυφή του βάθρου. Παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε την ποδηλασία μόλις το 2018, η Τίφανι γνώρισε γρήγορα επιτυχία και κυριάρχησε στους αγώνες τα τελευταία χρόνια. Πρόσφατα κατέκτησε μια θέση στην κορυφαία ομάδα ποδηλασίας LA Sweat, όπου η μεγαλύτερη συμπαίκτριά της είναι μόλις 32 ετών.

Μιλώντας στο Instagram μετά τον τελευταίο της θρίαμβο, η Τόμας είπε ότι «ήταν μια υπέροχη μέρα για να κάνεις ποδήλατο με φίλους». «Τελευταίος αγώνας με την ομάδα μας, LA Sweat 2022. Δεν πρόκειται να πω ψέματα, μερικές φορές ένιωσα σαν υπερηρωίδα!», συνέχισε σε ξεχωριστή ανάρτησή της.

Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι γιόρτασε τη νίκη της στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, η Τόμας καταδικάστηκε από ορισμένους στο διαδίκτυο, με μια συνάδελφο ποδηλάτισσα να γράφει στο Twitter ότι η Τόμας «κλέβει».  «Οι συμπαίκτες της Τίφανι είναι όλοι μεταξύ 24 και 32 ετών. Είναι εκπληκτικό που η Τίφανι μπορεί να συμβαδίσει μαζί τους στην ηλικία των 46, αφού ξεκίνησε να κάνει ποδήλατο μόλις στα 40 της!» προσέθετε η συναθλήτριά της. «Η Τίφανι Τόμας έχει ανέβει σε αμέτρητα βάθρα, πηγαίνοντας από ένα εντελώς αρχάριο επίπεδο σε επίπεδο ελίτ μέσα σε μόλις 5 χρόνια. Νιώθω τόσο άσχημα για τις γυναίκες αθλήτριες στην Αμερική που έχουν προπονηθεί σε όλη τους τη ζωή», είπε ένας άλλος επικριτής.

Η πρόσφατη άνοδος των τρανς αθλητών στη γυναικεία ποδηλασία οδήγησε επίσης την πρώην πρωταθλήτρια ποδηλάτισσα Χάνα Άρενσμαν να εγκαταλείψει πρόσφατα το άθλημα, αφού έχασε τη θέση της στο βάθρο από μια τρανς ποδηλάτισσα. «Στον τελευταίο μου αγώνα στο πρόσφατο Εθνικό Πρωτάθλημα UCI Cyclocross στην κατηγορία των ελίτ γυναικών, ήρθα στην τέταρτη θέση, πλαισιωμένη και από τις δύο πλευρές από άνδρες αναβάτες που βραβεύτηκαν τρίτοι και πέμπτοι», είπε στην ανακοίνωση αποχώρησής της.

Το θέμα έχει γίνει αντικείμενο έντονης διαμάχης, αφού αρκετές τρανς αθλήτριες έχουν σπάσει τα ρεκόρ των γυναικών τα τελευταία χρόνια, συμπεριλαμβανομένης της Σέσι Τέλφερ, η οποία έγινε η πρώτη ανοιχτά τρανς γυναίκα που κέρδισε εθνικό τίτλο, όταν κατέλαβε την πρώτη θέση στα 400 μέτρα με εμπόδια στο Εθνικό Πρωτάθλημα της κατηγορίας II το 2019. Την επόμενη χρονιά, η Λόρελ Χάμπαρντ, από τη Νέα Ζηλανδία, έγινε η πρώτη ανοιχτά τρανς γυναίκα που αγωνίστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες όταν συμμετείχε στην άρση βαρών στους αγώνες του Τόκιο.