Με το δεξί ξεκίνησαν για τους Μπακς οι τελικοί της Ανατολικής Περιφέρειας για τα playoffs του NBA, καθώς οι Χοκς έκαναν το μπρέικ επικρατώντας με 116-113 στο πρώτο ματς της σειράς που έλαβε χώρα στο Μιλγουόκι. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε εμφάνιση MVP «αγγίζοντας» το triple double με 34 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αλλά βρήκε απέναντι του έναν εξωπραγματικό Γιανγκ, ο οποίος με 48 πόντους οδήγησε τα «γεράκια» της Ατλάντα στη νίκη.

Οι Μπακς κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (59-55), στην τρίτη περίοδο η άνοδος του Κόλινς δημιούργησε προβλήματα στους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να τον περιορίσουν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Χοκς να κάνουν την ανατροπή στο σκορ και να προηγηθούν με 78-86 μετά από ένα επιμέρους 17-7. Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Μπακς να είναι αποφασισμένοι για την ανατροπή. Και την πέτυχαν με κορυφαίο τον Αντετοκούνμπο ο οποίος έμοιαζε ασταμάτητος και οδήγησε τα «Ελάφια» στο 105-98 με ένα επιμέρους σκορ 13-2. Αλλά οι Χοκς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και γύρισαν ξανά το ματς παίρνοντας τη νίκη.

Για το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 34 πόντους με  6/8 βολές, 14/23 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, δύο κοψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής, ο Χόλιντεϊ 33 πόντους με 9/13 δίποντα, 5/12 τρίποντα, ενώ ο Μίντλετον είχε 15 πόντους με 6/14 δίποντα, 0/9 τρίποντα.

Από την Ατλάντα ο Γιανγκ είχε 48 πόντους με 10/12 βολές, 13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ, ο Κόλινς 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Καπέλα 12 πόντους και 19 ριμπάουντ.