Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μας στον εναρκτήριο αγώνα για το Eurobasket 2022 απέναντι στην Κροατία, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο αρχικά να δείχνει να δυσκολεύεται απέναντι στη σφικτή άμυνα των Κροατών, με αποτέλεσμα να αναλάβει δράση ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο Ελληνας ομογενής εκμεταλλεύτηκε την υπερβολική... αφοσίωση που έδειξαν οι Κροάτες στην αντιμετώπιση του Giannis και τους τιμώρησε με 4 στα 4 τρίποντα κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης.

Ετσι από το 10-3 που προηγούνταν οι (τυπικά) γηπεδούχοι, έχοντας ως μπροστάρη τον «σεληνιασμένο» Ντόρσεϊ, η Εθνική Ελλάδας έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-16.