Δύο τάπες, ένα ανάποδο κάρφωμα και ένα εκπληκτικό γκολ φάουλ στα τελευταία 1:30 του Γιάννη Αντετοκούνμπο χάρισαν στην Εθνική Ελλάδας τη νίκη απέναντι στην Κροατία (89-85) στην πρεμιέρα του Eurobasket 2022! Μια νίκη που είχε τη σφραγίδα του μεγάλου σταρ, αλλά και του Ντόρσεϊ που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Η Εθνική και ο Γιάννης είδαν αυτό που περίμεναν στην πρεμιέρα στο Ευρωμπάσκετ. Αυτό που θα συναντήσουν και σε όλα τα επόμενα παιχνίδια. Εναν αντίπαλο, στην προκειμένη την Κροατία, η οποία προσαρμόστηκε στον Αντετοκούνμπο και προσπάθησε να του «δώσει» το σουτ, ώστε να περιορίσει τον ελεύθερο χώρο μέσα στη ρακέτα.

Σε κάθε ντρίμπλα του Γιάννη, η κροατική άμυνα έστελνε δεύτερο, τρίτο, ακόμη και τέταρτο παίκτη, με αποτέλεσμα ο Αντετοκούνμπο να αναγκαστεί να ψάξει την έξτρα πάσα προκειμένου να βγει το ελεύθερο σουτ. Με εξαίρεση το πρώτο 5λεπτο, στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα η Ελλάδα έδειξε έτοιμη γι αυτό που θα συναντούσε. Ο Γιάννης πάσαρε έξω, όταν δεν μπορούσε να τρέξει ή να παίξει ένας εναντίον ενός και από τη στιγμή που ο Ντόρσεϊ βρέθηκε σε καλή ημέρα, το έργο έγινε πιο εύκολο. Ο άσος των Ντάλας Μάβερικς ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε με 5/5 τρίποντα και ήταν ο άνθρωπος που έκανε τη διαφορά.

Η Εθνική έφτασε να προηγείται ακόμη και με 17 πόντους στο πρώτο 20λεπτο, εκμεταλλευόμενη την προσαρμογή της Κροατίας στον Αντετοκούνμπο και καταφέρνοντας με Θανάση Αντετοκούνμπο, Αγραβάνη να καλύψει τη θεωρητική υπεροχή που είχαν οι Κροάτες ελλείψει των Παπαγιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο. Η Ελλάδα... τα χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στα μισά της γ΄περιόδου. Εχασε τη συγκέντρωσή της, δεν βρήκε τους πόντους του Ντόρσεϊ και είδε την Κροατία να μειώνει σε 65-62. Οι αλλαγές του Ιτούδη και η κλάση του Γιάννη έκαναν τη διαφορά σ' εκείνο το σημείο. Δύο καλές άμυνες, δύο προσπάθειες του Αντετοκούνμπο, περισσότερο καθαρό μυαλό και η Εθνική επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια διαφορά (75-64) στο 32'.

Ο Ιτούδης σ' εκείνο το σημείο είχε την ευκαιρία να δώσει τις απαραίτητες ανάσες στον Αντετοκούνμπο, ο οποίος... έφαγε αρκετό ξύλο, στην προσπάθειά του να απειλήσει και πέραν των 20 πόντων, έκανε εξαιρετική δουλειά μοιράζοντας σωστά την μπάλα και δίνοντας ελεύθερα σουτ στους συμπαίκτες του. Η Κροατία δεν το έβαλε κάτω, μείωσε στους 5 (72-77) και λίγο αργότερα πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (84-82). Εκεί, ήταν η ώρα του μεγάλου Γιάννη. Δύο τάπες, ένα ανάποδο κάρφωμα κι ένα εκπληκτικό γκολ φάουλ στα τελευταία 1:30 διαμόρφωσαν το 89-82 και ουσιαστικά τελείωσαν μια και καλή το παιχνίδι! Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κοψίματα σε 28:35 που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 19 (7/12 διποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χεζόνια 10 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάτκοβιτς 2, Μάβρα 2, Ράμλιακ, Σάριτς (0/6 σουτ), Σίμον 18 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμιθ 23 (3/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζούμπατς 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 11 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (9/20 δίποντα, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 27 (4/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Λούντζης, Παπανικολάου 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 6 (2/8 σουτ, 2 ασίστ).