Σε ένα επικό ματς, σε ένα ντέρμπι που έκοβε την ανάσα Γιάννης Αντετοκούνμπο και ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν τα δυο αστέρια που έλαμψαν με τον ηγέτη των Λέικερς να είναι αυτός που στο τέλος πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 133-129. Νίκη στις λεπτομέρειες αλλά νίκη κσι, μάλιστα, σπουδαία. Σημαντικό γεγονός της βραδιάς η επιστροφή του Κρις Μίντλετον στο παρκέ.

Ο Greek Freak πάλεψε, κόπιασε, έκανε τα πάντα αλλά τελικά ούτε αυτά δεν ήταν αρκετά. Πέτυχε 40 πόντους με 16/20 δίποντα, 8/11 βολές ενώ είχε 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής. Δίπλα του, άξιου συμπαραστάτες, οι Τζρου Χόλιντεϊ (28 πόντοι, 5/8 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπόμπι Πόρτις (με ένα ακόμα double-double) και Κρις Μίντλετον (17 πόντοι, 6/11 σουτ, 7 ασίστ, κανένα λάθος). Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Σάρλοτ Χόρνετς, τα ξημερώματα της Κυριακής, ξανά στο Fiserv Forum.

Στο 15-6 έπεσαν οι Μπακς ενώ αντίθετα οι Λέικερς ανέβηκαν στο 9-12 και είχαν την τύχη να έχουν σε σπουδαία βραδιά τόσο τον Άντονι Ντέιβις (44 πόντοι, 16/24 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ σε 40 λεπτά) και τον ΛεΜπρόν Τζέιμς (27 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, κανένα λάθος σε 37 λεπτά).

Τα δωδεκάλεπτα: 31-33, 58-66, 97-101, 129-133

Μιλγουόκι Μπακς (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 17 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 40 (16/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόπεζ 13 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Άλεν 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 28 (5/8 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κάρτερ, Πόρτις 15 (7/13 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνατον 8 (2/7 τρίποντα), Χιλ, Μάθιους.

Λος Αντζελες Λέικερς (Ντάρβιν Χαμ): Γουόκερ 14 (2), Τζέιμς 28 (9/21 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 44 (16/24 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπράουν 9 (1), Μπέβερλι 7 (1), Γουέστμπρουκ 15 (6/9 δίποντα, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ριβς 7 (1), Γκέιμπριελ 5 (1), Ναν, Μπράιαντ 4.