Την ήττα με 2-1 σετ από το ζευγάρι των Αυστραλών Μπάρτι/Πιρς γνώρισε το ελληνικό δίδυμο Τσιτσιπάς/Σάκκαρη κι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Ολυμπιακού τουρνουά τένις στο Τόκιο. Η ελληνική ομάδα έχασε στο super tie break και θα πρέπει να περιμένει τους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες για να προσπαθήσει να ανέβει στο ολυμπιακό βάθρο.

Οι Αυστραλοί πήραν το πρώτο σετ με 6-4, η ελληνική ομάδα «απάντησε» κατακτώντας το δεύτερο επίσης με 6-4, όμως στο σούπερ τάι μπρέικ οι αντίπαλοι Στέφανου Τσιτσιπά και Μαρίας Σάκκαρη ήταν πιο ψύχραιμοι, πιο αποφασιστικοί κι εν τέλει πιο αποτελεσματικοί και πήραν το εισιτήριο για τους αγώνες που οδηγούν στα μετάλλια.

Οι νικητές θα παίξουν με τους Ρώσους Αντρέι Ρούμπλεφ/Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα και θα έχουν δύο ευκαιρίες για μετάλλιο.