Αθλητισμός
LIVE: ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα για σήμερα Σάββατο 31 Ιουλίου - Οι ελληνικές συμμετοχές

Δυνατές συμμετοχές στον στίβο από ελληνικής πλευράς στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων (31/07) - Τα βλέμματα σε Γκολομέεβ και εθνική πόλο

(πηγή: ERT/Glomex)
(πηγή: ERT/Glomex)

Σε στίβο, κολύμβηση, ιστιοπλοΐα, πόλο ανδρών και άρση βαρών επικεντρώνεται το ελληνικό ενδιαφέρον στο πρόγραμμα της 9ης ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, το Σάββατο 30 Ιουλίου.

Στο στίβο «μπαίνουν» στη... μάχη ο Μίλτος Τεντόγλου στον προκριματικό του μήκους, οι Εμμανουήλ Καραλής, Κώστας Φιλιππίδης στο επί κοντώ, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία γυναικών και η Ελισάβετ Περισίδου στον προκριματικό των 100μ. με εμπόδια.

Διαβάστε επίσης: Στέφανος Ντούσκος: «Φύγε και έλα με μετάλλιο» - Η εντολή του προπονητή του που έγινε πράξη

Στην κολύμβηση ο Κρίστιαν Γκολομέεβ θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στον τελικό των 50μ. ελεύθερου ανδρών, ενώ στο πόλο η εθνική Ανδρών αντιμετωπίζει τη Ν. Αφρική. Στην ιστιοπλοΐα ο Ιωάννης Μιτάκης συνεχίζει με την 7η και 8η ιστιοδρομία του, ενώ στην άρση βαρών έρχεται η ώρα του Θόδωρου Ιακωβίδη στην κατηγορία των 96κ. (προκριματικός).

Οι ελληνικές συμμετοχές

Στίβος

  • Δισκοβολία γυναικών: Προκριματικός γύρος (03:30): Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
  • Άλμα επί κοντώ ανδρών: Προκριματικός γύρος (03:40): Εμμανουήλ Καραλής (Α΄ γκρουπ), Κώστας Φιλιππίδης (Β΄ γκρουπ)
  • 100μ. με εμπόδια γυναικών: Προκριματικός γύρος/3η σειρά (05:01): Ελισάβετ Πεσιρίδου
  • Μήκος ανδρών: Προκριματικός (13:10): Μίλτος Τεντόγλου

Κολύμβηση

  • 50μ. ελεύθερο ανδρών (05:16): Δεύτερος ημιτελικός: Κρίστιαν Γκολομέεβ


Ιστιοπλοΐα

  • Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης

Πόλο

  • Αγώνας A΄ ομίλου (13:50): Νότια Αφρική - Ελλάδα

Αρση Βαρών

  • Κατηγορία 96κ./προκριματικός Β΄ γκρουπ (05:50): Θοδωρής Ιακωβίδης

Google NewsΑκολουθήστε το reader.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

TAGS
#Ολυμπιακοί Αγώνες #πρόγραμμα #Τόκιο