olympiakos
ΑΕΚ - Ολυμπιακός | Eurokinissi

Με ένα σαρωτικό β' ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο τελευταίο ντέρμπι της Super League κόντρα στην ΑΕΚ και έβαλε φωτιά στα play off, ανατρέποντας την τελική κατάταξη της βαθμολογίας, την τελευταία αγωνιστική, με τον Παναθηναϊκό να τερματίζει πρώτος. Το αυτογκόλ του Μουκουντί στο 50' και το γκολ του Μακαμπού 3 λεπτά αργότερα ήταν καθοριστικά για να πάρει διαστάσεις θριάμβου η εμφάνιση των Πειραιωτών. Στο 67' ο Κανός έκανε το 0-3, ενώ η κόκκινη που πήρε 3 λεπτά αργότερα ο Μπιέλ έδωσε πλεονέκτημα στα τελευταία λεπτά στην ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 81΄με τον Ζουμπέρ.

Τα γκολ του αγώνα ΑΕΚ - Ολυμπιακός:

Στο 86΄ από σέντρα του Γκαρσία ο Μουκουντί έχασε απίστευτη ευκαιρία να σκοράρει κι αυτό ήταν το σημείο που κρίθηκε οριστικά το ματς. Ο Ολυμπιακός με αυτή την πολύ μεγάλη νίκη του, παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα με αντίπαλο την ΑΕΚ από τον Φεβρουάριο του 2018. Συνολικά 16 ματς χωρίς ήττα μετρούν οι «ερυθρόλευκοι» εναντίον του «Δικέφαλου» και το σερί αυτό θα δοκιμαστεί ξανά στα play off που προμηνύονται συναρπαστικά.

• Διαιτητής: Μαουρίτσιο Μαριάνι (Ιταλία)
  • Κίτρινες: Άμραμπατ, Βίντα, Τσούμπερ - Μπα, Μπιέλ, Χουάνγκ, Φορτούνης, Ελ Αραμπί
  • Κόκκινη: Μπιέλ (70΄-δεύτερη κίτρινη)
  • ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (66΄ Ελίασον), Γιόνσον (65΄ Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς (65΄ Γκαρσία), Πινέδα, Αραούχο
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ (90+1΄ Ρέτσος), Σαμασέκου, Μπιέλ, Φορτούνης (72΄ Βρουσάι), Κανός (80΄ Μασούρας), Μπακαμπού (73΄ Ελ Αραμπί)