mpartzokas
Γιώργος Μπαρτζώκας | Eurokinissi

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο α' ημίχρονο του ημιτελικού με τη Μονακό για το Final-4 της Euroleague ήταν αρκετά απογοητευτική με τους Πειραιώτες να βρίσκονται στο -12 με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου κυνηγώντας τη γαλλική ομάδα. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι Ερυθρόλευκοι παρουσίασαν «καρδιά πρωταθλητή» και κατάφεραν με ένα επιμέρους σκορ 27-2 να κλειδώσουν το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο και συνεπώς τη νίκη.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού φαίνεται πως «ταρακουνήθηκαν» από τα λόγια του Γιώργου Μπαρτζώκα στα αποδυτήρια και να κατάλαβαν ότι στην αναμέτρηση, αλλά και στη διοργάνωση είναι το μεγαλύτερο φαβορί. Εξάλλου, είναι γνωστό ότι ο Έλληνας προπονητής δεν φοβάται τις μεγάλες στιγμές γεγονός που απέδειξε και στο σημερινό ματς εμπνέοντας τους παίχτες του για την ανατροπή.

Το Twitter, όπως είναι λογικό, κατάλαβε ότι πίσω από τη νίκη των Ερυθρολεύκων κρυβόταν ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι «φωνές» προς τους παίκτες του.

Οι δηλώσεις Μπαρτζώκα μετά την αναμέτρηση

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αμέσως μετά την επική πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Μονακό, με ανατροπή στο 3ο δεκάλεπτο, μίλησε στην εκπομπή Final Four Madness του Gazzetta και στάθηκε στα όσα συνέβησαν στο ημίχρονο αλλά και την πίστη του σε αυτήν την πρόκριση, ωστόσο δε διάλεξε αντίπαλο για τον τελικό.

Για το τι συνέβη στα αποδυτήρια:

«Ποτέ δεν ξέρεις, το μπάσκετ είναι ανατρεπτικό άθλημα. Χάναμε με μεγάλη διαφορά και τελικά κερδίσαμε άνετα. Αυτό που συνέβη ήταν φυσιολογικό γιατί έχουμε δημιουργήσει τεράστιες προσδοκίες. Και αυτό φαίνεται στην αφοσίωση του κόσμου, όπως και πέρσι στο Βελιγράδι έτσι και φέτος. Έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας τις προσδοκίες και πρέπει να ανταποκριθούμε. Σουτέρ του 90% χάνανε βολές. Ήμασταν πιο διστακτικοί στο πλάνο παιχνιδιού που είχαμε και έπρεπε να επιτεθούμε με έναν συγκεκριμένο τρόπο, βιαστήκαμε και συνέφερε τη Μονακό. Στο ημίχρονο εκτός από 3-4 τεχνικά θέματα που αλλάξαμε ήταν πως ηρεμήσαμε και τους είπαμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπούμε στο παιχνίδι. Πίστευα ότι αν μειώσουμε τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο θα έχουμε την ευκαιρία μας στο 4ο. Προφανώς δεν πίστευα το 27-2, ότι από -13 θα πάμε +10 αλλά κάναμε ένα φανταστικό 3ο δεκάλεπτο».

Για το ποιον προτιμάει στον τελικό:

«Λόγω τιμής δεν ξέρω πώς θα εμφανιστούν οι ομάδες. Ο ανθρώπινος παράγοντας είναι σημαντικός και αγωνιστικά είναι διαφορετικές ομάδες. Νιώθω ότι επειδή τους έχουμε κερδίσει 4 φορές στη χρονιά, θα είμαστε ανταγωνιστικοί. Δεν εξαρτάται από τον Ολυμπιακό το αποτέλεσμα του τελικού, είναι τεράστια ρόστερ, έχουν βάθος, εμπειρία».

Για το αν δίνει αυτοπεποίθηση ο ημιτελικός:

«Ελπίζω ότι έχουμε έξτρα αυτοπεποίθηση αλλά διαμορφώνεται από το πώς μετράς τον αντίπαλο στις επαφές, από κάποια σουτ, κάποιες 50-50 μπάλες».

Για τις διαφορές με το Λονδίνο το 2013: «Έχουν περάσει 10 χρόνια απ΄ το Λονδίνο και το μπάσκετ έχει αλλάξει εντελώς. Το μπάσκετ αλλάζει κάθε μέρα και δεν μπορώ να συγκρίνω τις ομάδες. Τότε ήταν μικροί οι δύο παίκτες (Σλούκας, Παπανικολάου), τώρα ηγούνται της προσπάθειας. Πρέπει να είμαστε ταπεινοί».