mpartselona-real
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης | Eurokinissi

MVP πρέπει να χαρακτηριστεί για τη Ρεάλ Μαδρίτης ο σέντερ της ομάδας ο Έντι Ταβάρες, αφού με 20 πόντους και 7/9 δίποντα, ο οποίος μαζί με τον Μάρια Χεζόνια χάρισαν τη νίκη στη «βασίλισσα» απέναντι στην Μπαρτσελόνα για τον δεύτερο ημιτελικό του Final-4 της Euroleague με 78-66

Η Ρεάλ θα αναμετρηθεί με τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε νωρίτερα σήμερα με μία μαγική ανατροπή τη Μονακό, στον τελικό της Κυριακής (21/5) όπου και θα διεκδικήσει το 11ο ευρωπαϊκό της κύπελλο.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ έφερε τη μπάλα στο χαμηλό ποστ στα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το «μέγεθος» του Ταβάρες, ενώ ο Τσους Ματέο σκαρφίστηκε το... κόλπο με τον 18χρονο Ν' Ντιαγιέ καθώς ήθελε να καλύψει τα «κενά» των Γιαμπουσέλε-Ντεκ. Με αυτόν τον τρόπο φάνηκε να ελέγχει το ματς στο πρώτο τρίλεπτο έχοντας πάρει προβάδισμα με 10-3. Όμως δεν υπήρχε και συνέχεια.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε να βρίσκει στόχο έξω από τα 6.75 μέτρα και με 9-0 σερί πήρε προβάδισμα με 12-10. Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 18 πόντους, οι «μπλαουγκράνα» δεν σκόραραν μέσα από τα 6.75 μέτρα καθώς είχαν 0/3 δίποντα και 6/10 τρίποντα.

Βέβαια δεν ήταν δυνατόν να συνέχιζε να σκοράρει μόνο με μακρινά σουτ. Και έπρεπε να βρει σκορ και εκτός... περιφέρειας. Όπως και έγινε. Στην δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελόνα είχε 7/10 δίποντα (!) και σε συνδυασμό με την πολύ καλή της άμυνα, κατάφερε να πάρει και προβάδισμα εννέα πόντων (40-31) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (42-36) το οποίο «έκλεισε» με «μανταρίνα» του Γιουλ.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικάβιτσους έλεγξε το ματς στο πρώτο μισό του αγώνα έχοντας περιορίσει στο ελάχιστο τα επιθετικά όπλα των Μαδριλένων.

Το β' ημίχρονο

Μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου οι δύο ομάδες πιστοποίησαν την έννοια της λέξης «classico» καθώς έπεφταν... κορμιά στις δύο πλευρές του παρκέ. Δυνατές άμυνες, νευρικότητα στην τελική απόφαση και σε γενικές γραμμές παιχνίδι σκοπιμότητας. Αν και η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε εκ νέου με +8 πόντους (47-39 στο 24') η Ρεάλ με σερί 15-0 έφερε πήρε το προβάδισμα με 47-54.

Ο Μίροτιτς ήτα... εξαφανισμένος στο παρκέ της «Zalgirio Arena» έχοντας 0/8 εντός παιδιάς με τους Μαδριλένους να παθαίνουν... Ολυμπιακό και τους «μπλαουγκράνα»... Μονακό. Και μάλιστα στο ίδιο χρονικό σημείο του ματς. Παρόλα αυτά το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ρεάλ σε απόσταση μίας κατοχής (55-58).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-36, 55-58, 66-78